Gdzie i kiedy powstały Wołosatki? Co i jak grają? Kto stworzył największe hity zespołu? Kto przyczynił się do takiej popularności grupy?
W dziale O zespole prezentujemy odpowiedzi na te i wiele innych pytań, przedstawiamy też ciekawostki. Zapraszamy do małej encyklopedii Wołosatek!
Pognało przed laty harcerzy z Gór Świętokrzyskich w Bieszczady. Góry tak samo urokliwe, ale bardziej tajemnicze. W niezwykłej scenerii, gdzieś na końcu południowo-wschodniego świata, narodziła się w roku 1974 harcerska Operacja "Bieszczady 40". To także początek działań kieleckiej stanicy ZHP pod wodzą komendanta Stanisława Adamczaka - dobrego ducha zespołu do dzisiaj.
Dzięki pomysłodawczyni Emilii Molskiej powstał w Wołosatem Bieszczadzki Jarmark Artystyczny, którego najistotniejszym ogniwem stał się Festiwal Piosenki. Festiwal Wołosate ostatni raz odbył się w leśnym amfiteatrze w 2002 r., gromadząc jak co roku kilka tysięcy widzów.
Andrzej Zdyra nazwał reprezentującą stanicę na pierwszym Festiwalu grupę harcerek Wołosatkami i opiekował się powstającym zjawiskiem przez trzy kolejne wakacyjne sezony.
W 1978 roku kierownictwo muzyczne objął Piotr Frankowicz i wtedy pojawiły się w repertuarze piosenki jego autorstwa. W 1980 roku szefem muzycznym zespołu został Ryszard Pomorski, który sprawuje opiekę artystyczną do dziś.
Nagrywane od 1980 roku płyty oparte były na wakacyjnych składach dziewcząt. Warstwę instrumentalną zapewniał wtedy studencki zespół Grube Dudy. Od 1985 roku ukształtował się już stały skład wokalno-instrumentalny, który mógł sprostać wyższym niż przeciętne wymaganiom. Od tego czasu wysoki poziom artystyczny zespołu pozwala na nagrywanie profesjonalnych płyt (patrz: Dyskografia) oraz koncerty na zawodowych scenach. Wszystkie nazwiska członków zespołu od roku 1974 figurują w zakładce Skład.