Mutacja W zagrała w Paczkowie na Festiwalu Terepaczków. Po koncercie odbyły się super śpiewanki turystyczne.
W Ośrodku Kultury "Strzelnica" zagraliśmy dla Polaków na Zaolziu podczas finału zabawy turystyczno-sportowej "Przez Kopce 2023", organizowanej przez PTTS "Beskid Śląski" i Drużynę Harcerską "Czarne Pantery" z Trzyńca.
Finałowa "Krajka" została odśpiewana przez zespół i publiczność, a ostatnią, dodatkową zwrotkę, nawiązującą do imprezy "Przez kopce", zaśpiewały dwie harcerki z Trzyńca: Julia Białoń i Tereza Kraus.
Koncertem w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie otworzyliśmy obchody 50-lecia zespołu. Występ został zarejestrowany celem wydania go na płycie DVD.
Na scenie oprócz 13 członków Wołosatek pojawili się ci sami goście, co pod koniec sierpnia na Ranczu u Loni: trzyosobowa sekcja smyczkowa oraz Oleg Dyyak z akordeonem i przeszkadzajkami. Po raz pierwszy szerokiej publiczności zaprezentowała się Madzia Zawisza; był to natomiast ostatni występ Ani Szkliniarz.
Po koncercie wszyscy wykonawcy zapozowali do zdjęcia wspólnie z publicznością.
Koncert na 40-lecie NCK Kraków - Wołosatki śpiewały chórki legendzie polskiej muzyki rozrywkowej, Skaldami, oraz "Prześliczną wiolonczelistkę" i "Cała jesteś w skowronkach" z Ralphem Kamińskim; "Medytacje wiejskiego listonosza" i "Życzenia z całego serca" z Kubą Badachem; "Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał" z Anią Rusowicz.
W ramach Festiwalu Filmu i Muzyki zagraliśmy koncert pt. "Podróże Wołosatek" w Filharmonii Świętokrzyskiej.
Kolejny raz wystąpiliśmy w Łodzi - po dwóch latach powróciliśmy do Przystani Artystycznej Keja. Pełny debiut koncertowy zaliczyła Madzia Zawisza, a za zapowiadanie piosenek odpowiadały Gosia Plaza i Zosia Rykowska.
Na Ranczu u Loni koło Jędrzejowa miało miejsce wyjątkowe wydarzenia - nagrywaliśmy obraz i dźwięk na nową płytę pt. "Pamiętaj". Zagraliśmy wyłącznie nowe piosenki, a towarzyszyła nam sekcja smyczkowa (Anna Dyyak, Katarzyna Janus, Marta Rudkowska) oraz akordeon (Oleg Dyyak). W piosence "Ten beztroski czas" na gitarze elektrycznej zagrał Bartek Jasiński.
Wspierała nas nieliczna publiczność, wśród niej m.in. prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jarosław Górniak.
Podczas tradycyjnego maratonu żegnaliśmy lato na scenie w ogrodzie Pałacyku Zielińskiego. Przed nami zagrali Maciej Jóźwik, następnie .Jurek Filar, Justyna i Hania Wojtkowiak.
Przygotowujemy się do nagrań na nową płytę, realizowanych podczas koncertu live. Po raz pierwszy w historii wydamy płytę w pełni koncertową, a nie studyjną. Płyta będzie nosić tytuł PAMIĘTAJ. To jednocześnie tytułowa piosenka z tekstem Marka Tercza i muzyką Ryszarda Pomorskiego.
Byli członkowie zespołu Wołosatki, pod szyldem Mutacji W, wystąpili w Chełmży.
W Starachowicach zagraliśmy podczas finału najstarszego w Polsce cyklicznego wydarzenia turystycznego - 65. Harcerskiego Rajdu Świętokrzyskiego. Mimo że to czerwiec, niestety było dość chłodno.
W Bytomiu wystąpiliśmy po raz pierwszy - na oryginalnej imprezie, zorganizowanej przez miejscowy Hufiec ZHP. Zagraliśmy podczas gali otwierającej X Jubileuszową Edycję Ogólnopolskiej Gry Przygodowej "Noc Szakala" - Twierdza Szyfrów.
Na Festiwalu Piosenki Harcerskiej, Turystycznej i Poezji Śpiewanej Szałamaja w Kwidzynie wystąpiliśmy po raz czwarty - po 1999, 2008 i 2017 roku. Zagraliśmy koncert przy pięknej scenografii i spontanicznej widowni.
W miejscu o pięknej nazwie "Przytulia" zagraliśmy na profesjonalnie przygotowanej estradzie dla wspaniałej publiczności, wśród której było wielu fanów zespołu. Organizatorzy - 25. Drużyna Harcerska "Watra" z Brennej, 1. Drużyna Wędrownicza "Połoniny" i Beskidzki Dom Zielin "Przytulia" stworzyli fantastyczną atmosferę. Wreszcie "Pocztówka z Beskidu" znalazła godne miejsce do zaśpiewania.
Po raz drugi wystąpiliśmy w Gnieździe Piratów. Obok dobrze znanych utworów, którymi zabraliśmy publiczność w Bieszczady, zagraliśmy cztery nowe piosenki.